Carte Blance / Acik Kart

40th Akbank Sanat Contemporary Artists’ Prize Exhibition / 40nci Akbank Sanat Gunumuz Sanatcilari Odullu Sergisi

Curated as a dual show that takes place at Akbank Sanat gallery in Istanbul and at Metaverse.

Jury: Derya Bigali, director Akbank Sanat; Gonul Nuhoglu, director Association of Painting and Sculpture Museums; Celenk Bafra, director of SAHA; Ipek Duben artist and alumni and Fatos Ustek, curator and writer.

Artists: Ahmet Berkin Günsay, Alara Başar, Ali Kanal, Begüm Çelik, Betül Sertkaya, Buğra Erol, Cemil Olgun Can, Dilara Başköylü, Elif Özen, Emre Çalış, Ferhat Tunç, Gizem Candan, İrem Sezer, Lalin Mercan, Nazif Can Akçalı, Oğuz Gököz, Özlem Cıbır, Özlem Köse, Rıdvan Aşar, Sümeyra Çetin, Yasemin Kaplan, Zülkif Esin

Sergi / Exhibition

Acik Kart Konusmalari / Carte Blanche Public Programme

Carte Blanche is the title and the curatorial method of the 40th Akbank Contemporaries Exhibition, built through a selection from an open call to all current students and recent graduates based in Turkey. On this occasion of the 40th anniversary year, the applications were not made according to a pre-set curatorial theme, On the contrary, the artists were encouraged to apply with their current projects, pressing desires and urges.

The result is an exhibition that culminates with multiple voices and positions under its umbrella, showcasing a wide-array of artistic positions from across Turkey. It may be due to the zeitgeist or the selectors’ bias, or both, but there are common conceptual threads that are shared by the artists and the artworks. Even though artists are working with various media and artistic inquiry, the works explore the dichotomy between nature and nurture, and organic and artificial, employing language as a basis and a grounding method. Perhaps due to the impact of the recent years, a specific emphasis on solitude, anxiety and sense of agency is observed.

Carte Blanche, brings together 22 distinct voices in two different exhibition formats. Alongside the tradition of the physical exhibition, a digital exhibition is curated in parallel – premiering at the Akbank Digital platform.

>>> Turkce

Açık Kart, Akbank 40.Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması’nın başlığı ve aynı zamanda kavramsal çerçevesini oluşturuyor. 40. Yılında küratöryel bir tema ile sanatçıları davet etmek yerine, Türkiye’de çalışıp üreten öğrencilere ve genç sanatçı adaylarına açık bir öneri sundu. Sanatçıların kendini özgür hissettiği bir ortamda sanatsal pratiklerini, söylemlerini ve duruşlarını paylaşmaya davet etti.

Açık Kart sergisi, içinde birbirinden farklı bir çok sanatçı pozisyonunu barındıran, çok sesli bir sergidir. Zamanın ruhunu yansıttıkları için ya da seçici kurulun bakış açısından beslendikleri için olsa gerek, sergide yer alan eserler birbiri ile güçlü kavramsal ve sanatsal ilişki kurmaktadır. Farklı mecralar ile üretilmiş olsalar da sanat eserlerinin bir çoğu dili baz alarak, doğa ve insanlık, doğal ve yapay ikilikleri ile ilişkileniyor. Son dönemde yaşananların etkisi, sanatçıların yalnızlık, anksiyete ve yetkinlik konularına yoğunlaşmasında ortaya çıkıyor.

Açık Kart, 22 sanatçının duruş ve söylemlerini iki sergi düzeninde bir araya getiriyor. 40 yıldır gerçekleştirilen fiziksel sergiyle birlikte, bu yıl ilk kez Metaverse’te de bir sergi düzenleniyor. Böylece Akbank 40. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi çift sergi olarak gerçekleşiyor. İki sergi bir diğerinin aynısı olmak yerine, birbirini bütünleyecek şekilde kurgulanıyor.